Jesień w ogrodzie – co musisz zrobić

 

jesien w ogrodzieWydawać by się mogło że wraz z nadejściem jesieni, kiedy rośliny „zapadają w sen” , nadejdzie czas odpoczynku od ogrodowych obowiązków. Nic bardziej mylnego ! Jesienią czeka nas sporo pracy w naszym ogrodzie, tak aby przygotować go do nadchodzącej zimy.Jesienne prace zaczynamy od zrobienia porządku. Trzeba wygrabić zagony, usunąć pozostałości roślin, które uprawialiśmy w tym sezonie, gdyż pozostawienie gnijących owoców i warzyw może doprowadzić do rozpowszechnienia się chorób roślin w przyszłym sezonie.

Jesień to okres sadzenia roślin cebulowych. Rośliny te potrzebują porcji chłodu, którą otrzymają zimą aby na wiosnę we właściwy sposób rozpocząć wegetację.  Dobrze też już jesienią zasadzić drzewa i krzewy owocowe, tak aby przed nadejściem zimy, rośliny te zdążyły się już zakorzenić.

Październik to doskonała pora na nawożenie. Nie stosujemy jednak w tym czasie nawozów azotowych, ponieważ przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów co spowoduje, że pędy nie zdążą zdrewnieć i zimą mogą przemarznąć. Najlepiej w tym czasie zastosować kompost lub nawóz fosforowy czy potasowy.

Na koniec trzeba pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed mrozem. Części naziemne roślin dobrze okryć agrowłókniną, jutą albo po prostu słomą. Pędy i bryły korzeniowe dobrze obsypać ściółką z liści kory czy przykryć świerkowymi gałązkami.

Najważniejsze jest, aby wszystkie prace zaplanowane na jesień wykonać przed nadejściem pierwszych mrozów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>