Czujnik ruchu, czyli sterowanie oświetleniem w ogrodzie

Czujnik ruchu to urządzenie wyposażone w sensor wykrywający ruch, który powoduje włączenie lub wyłączenie sterowanego urządzenia. Wykorzystywane są do sterowania oświetleniem lub inicjowania alarmu. Na rynku dostępne są 3 rodzaje takich czujników, różniące się zasadą działania:

  • aktywne, radarowe – wysyłają i odbierają fale elektromagnetyczne

  • aktywne, ultradźwiękowe – wysyłające i odbierające fale ultradźwiękowe

  • pasywne, na podczerwień – wykrywające zmiany w promieniowaniu podczerwonym

Najczęściej wykorzystywane są czujniki, reagujące na zmianę promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez każdy obiekt. Zarejestrowana zmiana promieniowania na określonym polu powoduje reakcje czujnika.

Istotnym parametrem pracy takiego czujnika jest obszar, który obejmuje reakcja czujnika tzw. pole detekcji. Określa kąt, który na danej odległości może swoim zasięgiem objąć czujnik ruchu. Do wyboru mamy czujkę z polem stałym i regulowanym. Do ogordu zdecydowanie zalecana jest druga opcja, gdyż odpowiednia regulacja detekcji sprawi, że czujnik nie będzie reagował na ruch zwierząt. Dostępna są też czujniki obrotowe, pozwalające na dokładne badanie całego pola detekcji.

Czujnik ruchu w ogrodach najczęściej programuję się, aby wyłączał światło w odpowiednim czasie po zarejestrowaniu ostatniego ruchu. Bardzo czułe sensory ruchu potrafią wykryć najmniejszy ruch.

Zastosowanie czujników ruchu do automatycznego załączania światła w ogrodzie, to świetne rozwiązanie. Nie tylko jest wygodniejsze od każdorazowego zapalania i gaszenia światła, ale także sprawi, że nasze rachunki za energie będą mniejsze. W końcu ile razy zdarza nam się zapomnieć zgasić światła.

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>